Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Disponibilizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Disponibilizare

Buna ziua,
va rog,daca se poate sa-mi spuneti ce drepturi salariale am la incetarea contractului pe per.nedeterminata in urma disponibilizarii.Ce stiu este ca se restrange activ,ca mai multi colegi suntem in aceasta situatie,dar nu se vrea a fi dispon colectiva.Nu am efectuat con odihna pe anul in curs,am garantie de gestiune fara sa am gestiune,am lucrat sambete si duminici in 2012 fara sa fie platite sau,sa fi avut liber(se poate demonstra cu acte),la fel si in vara acestui an,cate salrii compensatorii la niv.de ramura(activ.comert,activ hoteliera) cand pot sa depun cererea pt.aceste drepturi si daca exista un termen anume in care trebuie sa primesc aceste drepturi.Pe de alta parte cum e mai bine sa fie preavizul 10 zile x8ore sau 21zile x4ore,in preaviz bebeficiem de tichete de masa ?Ce litera din C.muncii va fi inscrisa pe incetarea contractului ?Va multumesc anticipat
La incetarea c.i.m. va trebui sa primiti urmatoarele drepturi :
- salariul aferent perioadei lucrate pana la data incetarii c.i.m.
- compensarea in bani a CO neefectuat
- salarii compensatorii , daca la nivel de angajator sunt pevazute acordarea acestora..

Temeiul de drept al incetarii va fi art.65 C.mun. , care va da psoibilitatea sa beneficiati de somaj.

Pe durata preavizului contractul individual de muncã continuã sã îşi producã toate efectele. Prin urmare, timpul de munca in perioada preavizului este cel mentionat in c.i.m. .. reducerea timpului de munca este posibila numai daca este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.

De asemenea, pe durata preavizului se vor primi si tichete de masa aferente perioadei de preaviz.
va multumesc,cum ramane cu garantia ?

puteti,va rog,sa ne spuneti care este CCM la nivel de ramura aplicabil acestui angajator ?Multumesc
teisoara, utilizator
Garantia se va restitui integral daca nu s-a creat un prejudiciu angajatorului.