avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intampinare in cinci zile !
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intampinare in cinci zile !

Peste aproximativ doua saptamani se va desfasura prima infatisare la procesul de divort pe care la inaintat sotia mea si as dori sa stiu ce este si de ce trebuie sa fac intampinare cu cinci zile inainte de proces?
Sotia doreste numele de familie actual,ce sanse am ca sa nu i se satisfaca dorinta (este numele meu) si as dori ca procesul sa dureze foarte foarte mult, cum trebuie sa fac?
cu multumiri Michael12
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:45, 30 Martie 2009
In intampinare va expuneti punctul dvs. de vedere referitor la actiunea inaintata de sotia dvs,. raspundeti la cererea de chemare in judecata aparandu-va fata de pretentiile reclamantului.
michael12 a scris:

Peste aproximativ doua saptamani se va desfasura prima infatisare la procesul de divort pe care la inaintat sotia mea si as dori sa stiu ce este si de ce trebuie sa fac intampinare cu cinci zile inainte de proces?
Sotia doreste numele de familie actual,ce sanse am ca sa nu i se satisfaca dorinta (este numele meu) si as dori ca procesul sa dureze foarte foarte mult, cum trebuie sa fac?
cu multumiri Michael12


Intampinarea se depune iainte de termen si in cate un exemplar in plus pentru fiecare parte din proces,pentru ca oponentii,inspeta sotia sa ia cunostinta de continutul acesteia.
Daca va opune ca sotia sa pastreze numele dobandit prin casatorie si acest nume(numele dvs.) nu a devenit de notorietate publica pentru aceasta,in baza art.40 al.3 c.fam.sotia va reveni la numele purtat anterior casatoriei
Cum pot sa prelungesc cat mai mult procesul si cat ar putea dura cel mai mult un proces de divort?
Depuneti o cerere prin care sa sutineti ca vreti sa va angajati avocat.
Apoi il angajati si reuseste sa va amane cat mai mult timp.
Doar ca va trebui sa il platiti la termen si nu la proces pt ca altfel se va grabi sa va tremine procesul si inteleg ca nu va grabiti.
Nu depuneti o alta cerere decat cea de amanare pt a va angaja avocat.
Avocatul o sa vada apoi ce este de facut.

avocat Claudiu Lascoschi
Cat de mult poate sa dureze un proces de divort?

Alte discuții în legătură

Cat dureaza un partaj? matican matican Sotia poate sa baga divortul fara mine ? Eu vreau sa pastrez apartamentul si trebuie sa ii dau banii, partea ei , dar am nevoie de timp ca sa fac rost de ei! ... (vezi toată discuția)
Divorț, autoritate părintească și pensie de întreținere LoreChereches LoreChereches Bună seara! Am și eu o întrebare. Am deschis proces de divorț care include și custodia și pensia alimentară. Întrebarea mea este: aceste puncte se ... (vezi toată discuția)
Documente probatorii Pherry Pherry In primul rand doresc sa-mi cer scuze daca termenii pe care i-am folosit in descrirea situatiei la care doresc sa aflu un raspuns nu sunt pe masura ... (vezi toată discuția)