Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Politica de returnare a produselor in 10 zile
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Politica de returnare a produselor in 10 zile

Din cate stiu exista legea in care ai dreptul 10 zile sa returnezi produsele comandate online.
Eu am situatia respectiva: am dat un avans online(proforma), produsul nefiind in magazin ci doar pe comanda,si dupa 2 saptamani a ajuns in magazin, am fost si am platit restul de bani si l-am luat personal de acolo.
In acest caz se poate aplica legea celor 10 zile tinand cont ca am mici probleme cu acest produs?
Se ia in considerare data primirii produsului si nu data comenzii.

OG 130/2000-privind protecţia consumatorilor la încheierea şi executarea contractelor la distanţă
Art. 7. - (1) Consumatorul are dreptul de a denunţa unilateral contractul la distanţă, în termen de 10 zile lucrătoare, fără penalităţi şi fără invocarea vreunui motiv. Singurele costuri care pot cădea în sarcina consumatorului sunt cheltuielile directe de returnare a produselor. Termenul de 10 zile prevăzut pentru exercitarea acestui drept începe să curgă:
a) pentru produse, de la data primirii lor de către consumator, dacă au fost îndeplinite prevederile art. 4;
b) pentru servicii, din ziua încheierii contractului sau după încheierea contractului, din ziua în care obligaţiile prevăzute la art. 4 au fost îndeplinite, cu condiţia ca întârzierea să nu depăşească 90 de zile.

[ link extern ]
Eu ma refer daca am ridicat personal produsul cand a ajuns in magazin, eu mai ma incadrez in aceasta lege de returnare?
Nu are importanta ca l-ati ridicat personal, puteati sa il ridicati de la posta sau sa va fi fost livrat printr-un curier, conteaza ca ati facut comanda on-line.
Nu se face referire la "locul sau modalitatea de primire" de catre consumator ci la "data primirii".
Pai doar avansul a fost platit on-line, si cand produsul a ajuns in magazin am fost personal sa il ridic si sa achit restul sumei.
~ Conținut șters la cerere ~