Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Politica de returnare a produselor in 10 zile
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Politica de returnare a produselor in 10 zile

Din cate stiu exista legea in care ai dreptul 10 zile sa returnezi produsele comandate online.
Eu am situatia respectiva: am dat un avans online(proforma), produsul nefiind in magazin ci doar pe comanda,si dupa 2 saptamani a ajuns in magazin, am fost si am platit restul de bani si l-am luat personal de acolo.
In acest caz se poate aplica legea celor 10 zile tinand cont ca am mici probleme cu acest produs?
Si imi poate spune si mie cineva in ce caz ma clasez eu? Adica daca avansul pt comandarea produsului a fost achitat on-line (sub forma de proforma) si restul platii s-a efectuat la magazin cand am fost sa ridic produsul, pot sa cer schimbarea lui si ei sa fie obligati sa faca acest lucru?
Comanda a fost facuta online, este aplicabil ce a scris cyan adica Ord. 130/2000. Legea 449/2003 nu are nicio legatura cu situatia dvs.

Ordonanta reglementeaza denuntarea contractelor nu schimbarea produselor etc. In baza ei nu puteti beneficia decat de restituirea pretului.
Incercati o negociere insa nu la magazin ca ei doar executa in acesta caz, ci prin e-mail sau telefon la contactele postate pe site.
Deci sa cer prin e-mail in loc de suma restituita sa imi comande inca o data produsul trimitand-l pe acesta inapoi?
Nu am zis asta. Nu sunt obligati sa va inlocuiasca produsul, sunt obligati sa va restituie pretul.
V-am sugerat sa incercati o intelegere cu ei daca doriti altceva insa alt produs similar cu acesta (ati scris sa imi comande inca o data produsul)... nu stiu ce sa spun, e ciudat.
De ce v-ati razgandit?
As dori inlocuirea lui pentru ca are o mica problema
Srb, utilizator