Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Renuntarea la calitate de administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Renuntarea la calitate de administrator

Buna ziua,
cand instiintez societatea despre faptul ca renunt la calutatea de administrator trebuie sa trimit scrisoare cu confirmare de primire si la asociati acasa sau ajunge sa trimit la sediul firmei?
Trebuie in primul rand sa anuntati actionarii companiei ca renuntati, apoi puteti sa mergeti la Registrul Comertului pentru a inregistra acesta demisie.
Mentionati ca doriti sa se ia act de demisia dvoastra din functia de administrator al societatii incepand cu data de .., intelegand astfel ca renuntati expres Ia mandatul acordat de catre Adunarea generaIa a asociatilor.
Buna ziua,
va multumesc. La Registrul comertului poate sa imi refuze inregistrarea acestei mentiuni?