Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestatie proces-verbal de amenda intocmit de agent ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestatie proces-verbal de amenda intocmit de agent de politie noaptea.

Fiului meu i s-a intocmit proces-verbal de contraventie si amenda in scara blocului,atunci cand a vrut sa intre in cladire la intoarcerea de la terenul de tenis in nocturna,dupa ora 24,00, luat fiind la intrebari si dus la sectia de politie impreuna cu alte persoane prezente ,deja,in fata scarii de bloc . Procesul-verbal in cauza a fost scris la sectia de politie,dupa ce a fost obligat sa-si decline identitatea.Fiindca a considerat a fi un abuz din partea agentului de politie intocmirea procesului verbal de contraventie si amenda,fiul meu a refuzat sa semneze o asa nedreptate.
Cum si unde poate fii contestat un asemenea document si facuta solicitarea de exonerare la plata a presupusei amenzi nedrepte ?
Buna ziua,
Contestarea P.V. de contraventie se face in termen de 15 de zile de la COMUNICARE la judecatoria pe raza careia s-a savarsit contraventia. Taxa de timbru este de 20 lei.
Gabriel Klein Kiritescu
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
termenul este de 15 zile de la comunicare iar taxa judiciara de timbru este 20 ron.

succes!