Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul medical si contributiile
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul medical si contributiile

Buna ziua,
in decembrie 2012 si ianuarie 2013, am fost in concediu medical. Momentan ma pregatesc de concediu prenatal. Problema este ca la Agentia de somaj nu apar cu contributie pe luna ianuarie. Imi este sa nu am probleme si cu asig. de sanatate pentru luna ianuarie, eu nascand in decembrie 2013, imi este necesara acesta la luna, pentru a le avea pe cele 12 inainte de indemnizatie. Ce pot face? Va multumesc.
1. Perioada de concedii medicale nu este perioada de asigurare la somaj asa ca nu aveti cum sa apareti ci contributie la somaj in luna ianuarie.

2. In perioada de concediu medical (inclusiv concediul de maternitate) sunteti asigurata la sanatate si pensie.

3. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

4. Asadar luna ianuarie 2013 (in care atyi fost in conecdiu medical) este eligibila pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.