Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitor care nu se prezinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitor care nu se prezinta

Buna ziua!
Raspundeti-mi si mie, va rog, la o intrebare: in cazul unei succesiuni in instanta, ce se intampla atunci cand unul dintre mostenitori nu se prezinta? Ce se intampla cu partea care ii revine?
Multumesc!
Daca nu se prezinta se judeca in lipsa iar partea din mostenire la care are dreptul ii revine oricum.
Daca vreti sa il inlaturati de la mostenire si se poate asa ceva conform legii este recomandabil sa va angajati avocat inca dinainte de a deschide procesul.
Daca urmati o directie in proces si s-a inceput deja procesul este extrem de complicat sa il inlaturati dar tot se mai poate...