Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie CCC pentru gemeni, mama studenta
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie CCC pentru gemeni, mama studenta

Sotia mea este studenta si la finalul anului 1 de master a nascut gemeni, am inteles ca pentru primul copil se acorda 600 de lei.
Ma intereseaza cat se acorda pentru al-doilea?
sa inteleg ca cate 600 de lei pentru fiecare copil?
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) va fi de 600 lei pentru fiecare copil.

2. Va mai primi si alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar (pentru fiecare copil) pana la varsta de 2 ani si apoi cate 42 lei lunar pana la 18 ani.
multumesc frumos pentru raspuns