Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie, concediu postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie, concediu postnatal

Buna ziua as dori sa va intreb si anume : eu sunt in concediu prenatal si anume din data de 30 iulie si pana in 30 septembrie.In data de 11 septembrie am nascut-o pe fiica mea si as dori sa stiu in ce data trebuie sa depun dosarul pt crestere copil ca sa stiu cam pe cat timp mai fac concediu postnatal pe luna in curs.Multumesc
OUG 158/2005
Art. 24
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.

Concediu prenatal si cel postnatal insumeaza 126 zile, care pot fi compensate intre ele astfel incat dupa nastere sa ramana cel putin 42 zile, care sunt obligatorii pentru sanatatea mamei si a copilului.Daca dvs ati nascut pe 11 septembrie, cele 42 zile obligatorii se implinesc in data de 23 octombrie.Daca pentru dvs este mai avantajos sa nu efectuati toate cele 126 de zile de concediu pre/post natal, atunci puteti depune dosarul dupa incepand cu ziua 43 de la data nasterii.

si atunci cu data de 24 octombrie pot face cererea de intrerupere concediu postnatal , ca am inteles ca trebuie pusa si ea la dosar.Multumesc
Nu este cerere de intrerupere a concediului postnal.:)Este o cerere de suspendare a contractului individual de munca, pentru efectuarea concediului pentru cresterea si ingrijirea copilului.