avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua! Am o situatie: pe data de 1 Septembrie am reluat activitatea la munca(mentionez ca am fost in CCC si din cei 2 ani care am optat, doar 1 an am facut,hotarand ca sotul sa-l faca pe cel de al 2-lea an), iar pe data de 6 Septembrie sotul a depus dosarul de crestere copil in locul meu. Inainte sa depuna dosarul a mers la cei de la Directia de Asistenta Sociala sa se intereseza daca are dreptul sa intre el in locul meu, i-au spus ca pana pe data de 6 sa depuna dosarul ca e ultima zi . In aceeasi zi(6Septembrie) a anuntat si angajatorul ca depune cererea pt cresterea copil si i-a fost suspendat si contractul de munca. Ca dupa aproape 25 de zile sa fie anuntat ca dosarul nu are cum sa fie aprobat ca data de depunere a cererii de la ei corespunde cu data de suspendare a contractului de munca. Ce ma sfatuiti in acest caz? Suntem in sitatia cand nici salariul nu a luat, ca a stat acasa cu copilul din ziua urmatoare de suspendare a contractului de munca si acum a aflat ca nici dreptul al indemnizatie nu are voie.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:30, 2 Octombrie 2013
1. Conform legii sotul poate beneficia de CCC cel putin o luna.

2. Daca ati optat pentru CCC pana la varsta copilului de 2 ani si ati reluat activitatea dupa un an atunci sotul poate beneficia de restul de CCC pana ce acesta implineste 2 ani.

3. - Nu am inteles ce inseamna:
...ca dosarul nu are cum sa fie aprobat ca data de depunere a cererii de la ei corespunde cu data de suspendare a contractului de munca...


- Daca ati primit decizia de neaprobare a indemnizatiei pentru CCC citati exact de acolo care este motivul de respingere si care este baza legala.

4. Puteti face o sesizare la Agentia Nationala pentru Plati si Inspectie Sociala (ANPIS), pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca te afli in ccc poti fi dat afara de la servici prin hotarare judecatoreasca lexxxx lexxxx Buna ziua , am rugamintea sa ma ajutati legat de indemnizatia de crestere copil , mai exact eu am intrat in indemnizatie CCC si lucrez in MAI am ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil nikovlad nikovlad buna ziua.pot primi indemnizatia de crestere copil in cazul in care am o intreprindere individuala iar activitatea nu e suspendata dar fara venituri??din ... (vezi toată discuția)
Lndemnizatie cic - revenire in cic didush didush avem urmatoarea situatie: am nascut pe 29/10/2013. in perioada 4/02-30/03/14 am fost in CIC. dosarul pt indemnizatie a fost depus pe 28/02. banii mi-au intrat ... (vezi toată discuția)