Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire la munca dupa concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire la munca dupa concediu crestere copil

buna ziua,
in data de 04.10.2013 copilul meu inplineste varsta de 2 ani,societatea la care am fost angajata nu mai desfasoara activitate iar toti colegi mei incepand cu data de 01.01.2012 au fost preluati de alta firma din cadrul aceleiasi compani ,fiind angajati din nou dar respectand vechiul contract.
eu am facut cerere de revenire la locul de munca dar mi s-a comunicat ca o sa fiu primita la serviciu dar ca contractul meu o sa se incheie pe o perioada de 3 luni determinata si mi-au comunicat sa fac o cerere de revenire pe vechea societate,una de incetare cu acordul partilor si o alta cerere de angajare pe noua firma.
as dori sa stiu daca toti colegi mei au fost angajati pe perioada nedeterminata si cu aceleasi drepturi salariale eu nu as putea beneficia de aceleasi conditii.
multumesc anticipat,astept raspuns din partea dvs.
La revenirea din CCC beneficiati de aceleasi conditii la vechea societate si nu la noua societate.

Potrivit art.10 alin.2 din Legea nr.202/2002, la încetarea concediului de maternitate sau a concediului de creştere şi îngrijire a copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se întoarce la ultimul loc de muncă sau la un loc de muncă echivalent, având condiţii de muncă echivalente şi, de asemenea, de a beneficia de orice îmbunătăţire a condiţiilor de muncă la care ar fi avut dreptul în timpul absenţei.