Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Taxa reparatii subsol adaugata la cheltuieli de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Taxa reparatii subsol adaugata la cheltuieli de intretinere

Buna ziua,

Recent s-a schimbat comitetul scarii. S-au hotarat sa repare subsolul desi a mai fost reparat de cateva ori inainte. Pentru ca nu am avut posibilitate sa platesc la timp suma (490 RON) care trebuia platita pentru reparatii mi-a fost adaugata la plata intretinerii. Desi eram la zi cu intretinerea, acum am peste 500 RON de platit din cauza ca mi-a fost adaugata suma de reparatii la plata intretinerii + ca platesc ~20 RON lunar penalizari pentru neplata intretinerii la timp.
Intrebarile mele: este corect sa imi fie adaugati cei 490 RON la plata intretinerii si sa platesc lunar penalitati pentru acei bani? Desi nu am semnat nici un act precum ca sunt de acord sa platesc cei 490 RON, pot fi obligat sa ii platesc?

Multumesc,
Stratica Eugenia.
emiks a scris:

Buna ziua,

Recent s-a schimbat comitetul scarii. S-au hotarat sa repare subsolul desi a mai fost reparat de cateva ori inainte. Pentru ca nu am avut posibilitate sa platesc la timp suma (490 RON) care trebuia platita pentru reparatii mi-a fost adaugata la plata intretinerii. Desi eram la zi cu intretinerea, acum am peste 500 RON de platit din cauza ca mi-a fost adaugata suma de reparatii la plata intretinerii + ca platesc ~20 RON lunar penalizari pentru neplata intretinerii la timp.
Intrebarile mele: este corect sa imi fie adaugati cei 490 RON la plata intretinerii si sa platesc lunar penalitati pentru acei bani? Desi nu am semnat nici un act precum ca sunt de acord sa platesc cei 490 RON, pot fi obligat sa ii platesc?

Multumesc,
Stratica Eugenia.

Daca nu ati fost deacord cu plata sumei pentru reparatie trebuia sa o contestati in termen de 10 zile de la afisare.
Nu au facut bine ca au trecut restanta de la reparatii la restante intretinere. Dar la noi, de exemplu, se calculeasa penalizari atat pentru restante la intretinere cat si pentru restante la reparatii in aceleasi conditii : 0,2% pe zi dupa 50 zile de la afisare. Din acest punct de vedere e corect.
in asociatiile de proprietari hotararile se iau de regula cu jumatate +1 din adunarea generala aflata statutar la a doua
"strigare".daca s-a hotarat acest lucru, e normal, daca nu, nu ar fi normal.Puteti sa "dati " o intrebare la ei, in baza carei hotarari s-a procedat asa?
adriantot a scris:

emiks a scris:
Daca nu ati fost deacord cu plata sumei pentru reparatie trebuia sa o contestati in termen de 10 zile de la afisare.
Nu au facut bine ca au trecut restanta de la reparatii la restante intretinere. Dar la noi, de exemplu, se calculeasa penalizari atat pentru restante la intretinere cat si pentru restante la reparatii in aceleasi conditii : 0,2% pe zi dupa 50 zile de la afisare. Din acest punct de vedere e corect.
la cite blocuri se afiseaza deciziile adunarii generale si ale comitetului executiv ?
maxim 5%
La toate blocurile care respecta legea se afiseaza hotararile adunarii generale si deciziile comitetului executiv. Ca exemplu concret ( nu fraze si citate luate din lege) accesati adresa forumului nostru [ link extern ] .
domnule adrian, citi din proprietarii de la dvs au acces la internet . cei batrini, care nici nu stiu cum se deschide calculatorul, cum afla de deciziile AG si CE ? nu ar fi normal sa fie totusi afisate la avizier, ca sa aiba acces DIRECT la aceste informatii TOTI proprietarii ?
este ca si cum ati afisa deciziile pe marginea exterioara a terasei blocului ... poate fi citita de oricine are curajul s-o faca. pe net, poate fi citita de oricine, dar nu multi au acces le aceste informatii, fie ca sint nevoiasi, fie ca nu stiu sa foloseasca calculatorul, etc. or aceste informatii trebuie sa fie furnizate in mod direct tuturor