avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Am o intrebare legata de o succesiune.
In anul 2011 a decedat bunica mea.
Bunicul meu a decedat cu multi ani in urma si nu s-a facut succesiunea.Bunicii aveau trei copii: 1. mama mea care a
decedat nu s-a facut succesiune,
2.matusa care nu stiim daca mai e in viata, nu are copii,
3.matusa care are patru copii.
Problema e ca actele de propietate + certificatul de deces al defunctei se afla la matusa mea care nu are de gand sa deschidem succesiunea pentru ca beneficiaza doar ea de chirie la casa unde locuia bunica.Mentionez ca i-am oferit loc de veci pentru bunica care era o mostenire de a mamei.
As dori sa stiu daca am drep de mostenire la succesiunea bunicii adica la casa?
Este posibil sa faca pe ascuns deschiderea succesiuni fara sa specifice mostenitori?
Ce pot face in acest caz?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: d_doinita , utilizator 09:14, 5 Octombrie 2013
Cat m-ar costa taxele de mostenire/avocat?
Mergeti la notar si veti afla tot ce va intereseaza,.
Nu am timp sa merg la notar.Multumesc!
Aveti dreptul la mostenire dupa bunici dar aveti de dezbatut 3 mosteniri: dupa bunica, bunicul si mama dvs.

La dezbaterea succesiunii prin notariat se prezinta mostenitorii cu actele de proprietate si de identitate in original.Ar fi trebuit sa fiti prezenti toti mostenitorii si mai ales sa fiti de acord cu impartirea mostenirii. Daca si dvs v-ati fi numarat printre mostenitori in cazul in care succesiunea s-ar fi dezbatut, ati fi fost chemata la notariat .
Daca exista neintelegeri asupra impartirii mostenirii aveti calea instantei , unde deasemeni daca se deschidea actiunea si va numarati printre mostenitori ati fi fost citata.

Exista si varianta sa fiti exclusa dintre mostenitori. Pentru a afla daca s-a dezbatut succesiunea incercati sa aflati la un notar. Dar trebuie sa prezentati niste acte care sa dovedeasca calitatea dvs de mostenitor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Amalia_diva Amalia_diva Am o intrebare legata de o succesiune. In august anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul meu a decedat cu multi ani in urma si nu s-a facut ... (vezi toată discuția)
Mostenire Amalia_diva Amalia_diva Am o intrebare legata de o succesiune. In anul 2011 a decedat bunica mea. Bunicul meu a decedat cu multi ani in urma si nu s-a facut succesiunea.Bunicii ... (vezi toată discuția)
Succesiune alexanglia alexanglia Eu si sora mea suntem mostenitorii unei matusi care decedat,sora de mama cu mama noastra, noua revenindu-ne 1/4 din casa+teren+loc de veci.La mostenire mai ... (vezi toată discuția)