avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna ziua!
va rog domnilor avocati sa ma ajutati intr-o problema ce ma macina de mai bine de 7 luni
.decand in tara care m-a adoptat e recesiune;, tara care merge din zi in zi spre dezastru economoco-financiar.este stiuta de toata lumea :islanda.am in tara un copil si ii dau pensie alimentara aici viata e f grea .platesc lunar o chirie pt locuinta care se ridica la 45% din salariul net al meu .sotia a fost disponibilizata pt ca nu a avut permis de munca permanent si ca urmare a cestui fapt nu i sa aprobat de ministerul muncii nici ajutor de somaj DECI. Am obligatia sa o intretin si apoi sa trimit si pensia alimentara in tara nu imi ajung banii de pe o luna pe alta
in tara am un proces pe rol pt micsorare de pensie . se ia in consideratie faptul ca lunar mi se iau 45% di salariu net pt chirie (am depus la dsar contractul de inchiriere legalizat la notariatul islandez) si faptul ca sotia nu are serviciu si ca tre sa o ingrijesc,sa o intretin?
(sunt la dosar acte ce dovedesc cele afirmate referittor la sotie)
0 nu vreau sa ma intelegeti gresit :imi iubesc nespus de mult copilul dar nu pot locui in cort...tre sa platesc chirie, tre sa am grija si de sotie -mananca,se spala .se imbraca... si sotii ca oriunde la bine si la rau isi datotasc intretinere unul altuia..
nu mam gandit sa nu ii dau copilului pensie ,dar nu-i mai pot da 12milioane ca in vremuri bune cand imi p latea chiria firma ,aveam ore suplimentare.. acum ma pot astepta oricand la somaj..
va rog sa-mi rasundeti la cele doua intrebari pt care va multumesc.iulian
Cel mai recent răspuns: m_ella2005 , utilizator 12:12, 26 Martie 2009
Daca ati deschis un dosar prin care solicitati micsorarea pensiei de intretinere, pentru copilul care il aveti, siu nu pentru mama acestuia cum v-ati referit este posibil sa vi se reduca acest cuantum in functie de probele care le administrati. Sfatul cel mai bun este sa va angajati un avocat care va va spune toate tertipurile juridice prin care puteti face acest lucru, si chiar mai mult ... de ce nu
domnule avocat, iertati-ma dar nu am inteles la ce va referiti cand spuneti:.....SI NU PENTRU MAMA ACESTUIA... EU IN ISLANDA SUNT RECASATORIT IAR MAMA COPILULUI ESTE IN TARA CU COPILUL ,... eu de sota din islanda spun ca e disponibilizata si fara drept de somaj
daca imi permiteam sa pun avocat ,nu mai apelam la dumneavoastra
in tara am parintii si tata are procura a ma reprezinte ei sunt pensionari si pensiile nu ajung de pe o zi pe alta
revin cu rugamintea de a-mi spune daca cele 2 documente /inscrisuri / ma pot ajuta in acest sens. multumresc.Iulian
















vam rugat sa imi spuneti daca cele 2 documente autentificate,existente la dosar ma ajuta in acest scop
...
Sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau alocatie pentru copii primeaza oricaror alte datorii. Singurul lucru care va poate ajuta cu adevarat intr-o actiune de micsorare a pensiei de intretinere ar fi sa aveti un venit mai mic decat cel avut in vedere de instanta la data stabilirii obligatiei de intretinere in favoarea minorului; eventual sa propuneti o suma decenta raportata la nevoile reale ale copilului in functie de varsta si forma de scolarizare pe care o urmeaza (ceea ce ar cam trebui sa dovediti). Acum sincer, 12 milioane reprezinta un salariu al unui adult si, mai mult ca sigur, mama minorului se va lupta pentru mentinerea acestei sume....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia alimentara,incazul intrarii in somaj etudor etudor daca tatal care da pensie alimentaraa fost disponibilizat cm se stabileste pensia alimentara ,tot ca medie a celor 6 luni sau in functie de banii ce ii ia dela ... (vezi toată discuția)
Cum se poate ataca o sentinta definitiva si irevocabila Oana83&David Oana83&David Sotul Meu a introdus actiune pentru micsorarea pensiei alimentare la un an de cand s a nascut al doilea copil. In prima faza pensia s a micsorat de la 250£ la ... (vezi toată discuția)
Micsorarea pensiei alimentare Claudia Tarica Claudia Tarica Buna ziua, Vreau sa stiu ce acte sunt necesare pentru micsorarea pensiei alimentare?Un copil este din afara casatoriei facut fara sa stiu de existenta ... (vezi toată discuția)