Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune

Buna ziua,

As dori sa stiu daca e posibil ca parintii mei sa dobandeasca dreptul de proprietate pe bunurile ramase de bunicul meu apeland la uzucapiune, tinand cont de faptul ca ei au muncit si au ingrijit pamantul si casa timp de 32 de ani? Mentionez ca ceilalti frati au primit fiecare la casatorie o parte din mostenire, insa tatal meu fiind cel mai mic a ramas in casa batranesca vreme de peste 3 decenii asa cum am spus mai sus. Alta mentiune ar fi faptul ca bunurile in cauza nu sunt intabulate pe bunicul meu, el mostenind de la strabunicul prin viu grai pamantul si casa.
Multumesc.
nu se poate uzucapa impotriva fratilor.se pot gasi alte solutii legale