avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme mari cu chiriasii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme mari cu chiriasii

Buna ziua … sunt intr`o situatie disperata ..si as avea si eu nevoie de niste sfaturi daca se poate .. .. anul trecut am inchiriat apart unei pers legal cu , contract de inchiriere inregistrat la fisc pt care plateam impozit .. primele luni a fost foarte corecta si-a platit chiria si utilitatile la zi ..dupa aceea a avut ceva probleme si a ramas in urma cu intretinerea … in iulie cand a expirat contractul am vrut sa o dau afara ..dar m-a rugat sa ramana in continuare ..si mi-a promis ca o sa ajunga cu toate datoriile la intretinere la zi ca a scapat de problemele pe care le-a avut … ..avea aproape 2000 de lei datorii la utilitati.. intretinere.. cablu..etc.. am crezut in ea … si i-am facut un nou contract pe 6 luni..ca sa fiu si in ordine .. sa nici nu am probleme cu fiscul..+ ca m-am gandit ca avand si un contract am si drepturi in caz ca nu`si achita datoriile ..chiria ..intretinerea ..etc.. dar cand s-a vazut cu un nou contract … nu a mai vrut sa-mi mai plateasca nici chiria … si nici intretinerea invocand diverse motive … si amenintandu-ma ca pana la expirarea contractului eu nu am ce sa-I fac pt ca este propietara …
Daca am vazut ca nu ne mai intelegem..i-am facut o notificare prin executor judecatoresc..sa paraseasca casa sau sa-si achite datoriile ..findca conform clauzelor din contract am dreptul sa`l reziliez .. si ca ii voi intrerupe si lumina + cablu..internet..etc..
Dupa aceasta notificare ..si mai tare a inceput sa ma ameninte ca nu imi v-a mai plati nimic.. ca imi v-a sparge si v-a strica tot prin casa ..apart fiind mobilat si utilat cu tot ce e nevoie si ca nu mai am dreptul nici macar sa intru in casa pana expira contractul … pt ca este propietara .. desi contractul este reziliat de 2-3 saptamani .. week`end`ul trecut am anuntat cu o zi inainte si la tel si prin sms ca am nevoie sa-mi iau ceva din apart ..si la ce ora gasesc pe cineva acasa ca sa nu intru in lipsa desi am si eu chei.. mi-a zis ca nu este nimeni acasa si mi-a inchis tel.. totusi am mers .. cu o prietena .. era acasa ..mi-a deschis usa si mi-a zis ce vreau ca nu imi da voie in casa .. atunci am impins-o si am intrat.. cum adica nu am voie sa intru in casa mea ? a inceput din nou cu amenintari si a sunat la politie ..chipurile ca sa vina sa ma amendeze ca am intrat cu forta in casa mea .. cand a venit echipajul de politie si am explicat situatia ca , contractul este reziliat .. ca are atatea datorii la intretinere si nici chiria nu a mai platit din iulie .. i-au spus ca nu are dreptul sa-mi interzica sa vin sa vad ce se intampla in apart… sa-I dau o copie de pe contractul reziliat ..si un termen in care sa plateasca datoriile sau sa paraseasca casa.. si daca nu vor ..atunci sa sun din nou la politie si or sa ma ajute sa-I dau afara din casa ca fiind contractul reziliat ei locuiesc acolo fara nici`un drept legal.. bineinteles .. ca si mai mult ma ameninta la tel ca nu vor pleca si ca facturile vor sari in aer..pana in ianuarie cand expira contractul.. in afara de faptul ca eu saptamana aceasta le voi deschide proces pt achitarea datoriilor ce ma sfatuiti sa fac ca sa ii pt da afara din casa mai repede? ..pt ca asociatia de locatari mi-a spus ca ma v-a chema in judecata pt restantele mari de la intretinere ..

Astept raspunsurile dv…si va multumesc anticipat..
domnul vasi nu am inteles ce ati vrut sa spuneti ca ceea ce vreau sa fac..nu se face cu martori... ''ba din contra '' ..eu am zis sa am martori in cazul in care vor spune ca cine stie ce lucruri de valoare au avut ... eu am intrebat la o firma daca pot inchiria doi agenti de paza pt cateva ore ..am spus si pt ce ..si mi-au zis ca se poate .. vreau sa schimb si yala ...dar ma gandesc ca la tupeul pe care il au ..sa nu schimbe ei din nou .si sa intre in casa ..desi contractul este reziliat..am trimis si notificare prin expert ... de`aia si vreau sa le scot lucrurile ca sa nu mai aibe motiv.... e bine sa stai in toate conditiile sa nu platesti nimik si sa mai si ameninti.. avem niste legi de tot rahatul.. pai daca nu ii scot fortat ei nu pleaca si mai ales acum iarna va dati seama cat o sa vina intretinerea ca vor merge caloriferele non stop.. degeaba eu ii chem in judecata ca banuiesc ca stiti si dv ce termene se dau.. si pana atunci inseamna ca se aduna o suma f mare de plata ..asta e voi vedea ce o sa fac.. stiti cumva firma aceea de paza ce face trimite un agent sa stea non stop sa protejeze apartamentul ..aveti idee asa informativ cam cat costa asa ceva ?
va multumesc f mult pt sfaturi.. sa stiti ca am mers la Enel sa intrerup furnizarea energiei electrice din data de 30 sept ..si nici macar pana astazi nu au venit ...nu stiu de ce ? ori au venit baietii si au primit o spaga de la chiriasi si nu au intrerupt ..findca am auzit ca asa se mai practica.. daca pana luni nu or sa intrerupa voi merge in audienta ..findca acesta este un serviciu pe care eu il platesc nu este gratuit .. dar oricum nesimtitii de chiriasi au zis ca , chiar si asa vor sta ..
Trebuie sa deschideti proces.
Din pacate situatia este foarte incurcata deoarece exista riscul sa se prelungeasca in timp.
Ar fi bine sa luati legatura cu un avocat si sa va pregatiti si de mediere ca asa este legea.
Doar daca ati avea noroc ati putea rezolva mai repede.
E normal ca asociatia sa va dea in judecata deoarece daca nu se platesc datoriile la utilitati se va scoate casa dvs. La licitatie publica.
Trebuie sa luati masuri urgent.
Nu stau ... braveaza...
fara iluminat ?
fara frigider ?
Dvs. ati sta ?
Pasul II : vb cu administratia, ar trebui sa fie de partea Dvs...
Taiati canalizarea...adica teava aia de 110 mm de la WC catre coloana comuna.
In mod normal se accede la ea pe la etajul inferior sau daca vb. de parter, pe la subsol.
Stiu ca e greu, dar merita... va imaginati cum ar mai putea trai in acea locatie ??? ce vor face ? arunca pe geam ?
Intuneric si toaleta plina... cred ca nici la Discovery nu s-a mai incercat...
Va multumesc pentru raspunsuri...si totusi, stie cineva cam in cat timp as putea sa-i evacuez daca as apela la evacuarea conform noului cod de procedura civila? Mi-a spus cineva ca este o procedura rapida...acum...termenul de "rapid" este relativ...pentru mine, "rapid" ar insemna cam o luna...maxim! visez, asa-i? :)

Alte discuții în legătură

Proprietarul apartamentului dat in chirie sparge usa si intra in locuinta chiriasului marialexandru marialexandru locuiesc in chirie cu contract semnat din feb .toate bune cat timp am platit chiria la timp.apoi in lna mai am intarziat chiria si au inceput sa intre cu cheia ... (vezi toată discuția)
Am închiriat un apartament cu contract, dar nu am înscris în el valoarea reală a chiriei iar acum am probleme cu chiriașul. nu-l mai vreau acolo, ce pot să fac? pysy182003 pysy182003 buna ziua, am o mica-mare problema, am inchiriat un apartament, am facut contract de inchiriere intre noi- dar nu a fost inregistrat (nici la notar, nici la ... (vezi toată discuția)