Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dezinvestire ?!
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dezinvestire ?!

Am avut un proces cu angajatorul si am castigat in recurs.
Pentru a taragana lucrurile si nemaiavand alta cale de atac, acesta a introdus actiune de lamurire dispozitiv.
Dupa judecarea si a acestui aspect, pe portalul instantei a aparut:

Ora estimata: 08:30
Complet: Recurs civil 2
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: ÎNCHEIERE Respinge cererea, ca nefondată. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţa publică azi, 08.10.2013
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 08.10.2013

Ora estimata: 08:30
Complet: Recurs civil 2
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: DECIDE Admite recursul. Modifică în parte sentinţa civilă recurată, ..................................................................................titlul de cheltuieli de judecată. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţa publică azi, 10.09.2013.
Document: Hotarâre 881/2013 10.09.2013

Va rog daca vrea cineva sa ma lamureasca si pe mine ce inseamna solutia data in final (vezi data de 08.10.2013), dupa judecarea lamuririi dispozitivului solicitata de angajator.
Ma refer mai mult la efectele acelei "dezinvestiri".
rosu gheorghe, utilizator
Dezinvestirea - mod legal de încetare a activităţii judiciare într-o anumită cauză,
Dezinvestirea instanţei după terminarea judecăţii are loc în urma îndeplinirii obligaţiei de a soluţiona cauza - în întregul ei -materializată prin întocmirea minutei şi pronunţarea hotărârii.