avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dezinvestire ?!
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dezinvestire ?!

Am avut un proces cu angajatorul si am castigat in recurs.
Pentru a taragana lucrurile si nemaiavand alta cale de atac, acesta a introdus actiune de lamurire dispozitiv.
Dupa judecarea si a acestui aspect, pe portalul instantei a aparut:


08.10.2013
Ora estimata: 08:30
Complet: Recurs civil 2
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: ÎNCHEIERE Respinge cererea, ca nefondată. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţa publică azi, 08.10.2013
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 08.10.2013


10.09.2013
Ora estimata: 08:30
Complet: Recurs civil 2
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: DECIDE Admite recursul. Modifică în parte sentinţa civilă recurată, ..................................................................................titlul de cheltuieli de judecată. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţa publică azi, 10.09.2013.
Document: Hotarâre 881/2013 10.09.2013

Va rog daca vrea cineva sa ma lamureasca si pe mine ce inseamna solutia data in final (vezi data de 08.10.2013), dupa judecarea lamuririi dispozitivului solicitata de angajator.
Ma refer mai mult la efectele acelei "dezinvestiri".
Ultima modificare: Joi, 10 Octombrie 2013
rosu gheorghe, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:44, 10 Octombrie 2013
Dezinvestirea - mod legal de încetare a activităţii judiciare într-o anumită cauză,
Dezinvestirea instanţei după terminarea judecăţii are loc în urma îndeplinirii obligaţiei de a soluţiona cauza - în întregul ei -materializată prin întocmirea minutei şi pronunţarea hotărârii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce inseamna inchieiere definitiva (dezinvestire)? ile86 ile86 va rog mult spuneti mi pe intelesul tuturor ce inseamna asta?si de ce dupa cativa ani ma cheama ca martor in dosarul meu....care s a terminat ... (vezi toată discuția)
Repunere pe rol a cauzei suspendate potrivit art. 155 ind. 1 cod procedurã civilã irina8001 irina8001 [07.03.2013 Ora estimata: 08:30 Complet: C7 Tip solutie: 155/1 c.pr.civ Solutia pe scurt: Suspendă judecata cauzei conform disp. art. 1551 (1) Codul de ... (vezi toată discuția)
Daca se poate o lamurire la aceasta bataie de joc. zmihai58 zmihai58 In speranta ca se intelege din cele de mai jos, este vorba de un restant la intretinere care de doi ani nu a achitat un leu.unde pot depune o plangere. Nr. ... (vezi toată discuția)