Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce inseamna inchieiere definitiva (dezinvestire)?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce inseamna inchieiere definitiva (dezinvestire)?

va rog mult spuneti mi pe intelesul tuturor ce inseamna asta?si de ce dupa cativa ani ma cheama ca martor in dosarul meu....care s a terminat definitiv(dezinvestire)
Cand ati formulat o cerere la instanta, inseamna ca ati investit instanta cu judecarea acelui dosar.
Dezinvestirea instantei, este un mod legal de încetare a activităţii judiciare în acea cauză.
Acuma, dezinvestirea instantei poate avea loc fară ca aceasta să judece cauza, sau după ce judecata a fost terminată.
In cazul dvs, dupa cate inteleg, daca judecata a durat cativa ani, inseamna ca dezinvestirea s-a facut dupa judecarea dosarului.
Dezinvestirea instanţei după terminarea judecăţii are loc în urma îndeplinirii obligaţiei de a soluţiona cauza, materializată prin întocmirea minutei şi pronunţarea hotărârii.
Probabil ca veti primi ulterior si hotararea acasa.
Ar fi bine sa mergeti la rsgistratura instantei si sa intrebati cum s-a solutionat dosarul.
Tip solutie: Respins fond
Solutia pe scurt: ÎNCH: Respinge, ca inadmisibilă, plângerea formulată de ... , . Definitivă.
Document: Încheiere finală (dezinvestire)
ce inseamna asta?
Inseamna ca instanta de fond a respins actiunea dvs ca inadmisibila
ile86 a scris:

Tip solutie: Respins fond
Solutia pe scurt: ÎNCH: Respinge, ca inadmisibilă, plângerea formulată de ... , . Definitivă.
Document: Încheiere finală (dezinvestire)
ce inseamna asta?

Daca citeati cu atentie ce v-am scris mai sus, intelegeati.
Dezinvestirea a survenit dupa judecarea procesului.
Procesul s-a terminat, instanta s-a pronuntat prin respingerea cererii, iar in consecinta instanta s-a dezinvestit, adica nu mai are nici un rol de aici inainte.
Vedeti totusi la ultimul rand al comunicarii, trebuie sa fie un termen de apel sau recurs.

Marcel Mihalache, Avocat