Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... partaj voluntar
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

partaj voluntar

Detin un apartament (obtinut printr-un act de partaj voluntar) pe care vreau sa-l vand.
Daca intru in luna iunie cu aceasta tranzactie, mi se percepe impozit pe suma obtinuta din vanzarea acestui imobil (tinand cont ca eu nu am cumparat apartamentul, ci l-am primit de la parinti in urma cu un an?)
Multumesc anticipat.
Nu se impoziteaza decat apartamentele dobandite prin mostenire, schimb, donatie si cam atat, deci platesti impozit