avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... partaj voluntar
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

partaj voluntar

Detin un apartament (obtinut printr-un act de partaj voluntar) pe care vreau sa-l vand.
Daca intru in luna iunie cu aceasta tranzactie, mi se percepe impozit pe suma obtinuta din vanzarea acestui imobil (tinand cont ca eu nu am cumparat apartamentul, ci l-am primit de la parinti in urma cu un an?)
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: jramona , utilizator 21:30, 8 Iunie 2005
Nu se impoziteaza decat apartamentele dobandite prin mostenire, schimb, donatie si cam atat, deci platesti impozit

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Platesc sau nu impozit pt un imobil obtinut in urma partajului voluntar? paul1 paul1 Detin un apartament (obtinut printr-un act de partaj voluntar) pe care vreau sa-l vand. Daca intru in luna iunie cu aceasta tranzactie, mi se percepe impozit ... (vezi toată discuția)
Donatie de apartament raluca tivichi raluca tivichi Buna seara, As avea si eu o serie de intrebari si anume: tatal meu a mostenit impreuna cu unchiul meu un apartament si vor sa mi-l doneze .Intrebarea mea ar ... (vezi toată discuția)
Partaj madi1206 madi1206 Buna ziua! Din nou :rolleyes: Sa presupunem ca parintii divorteaza. Au un singur copil. Apartamentul este pe numele ambilor parinti. La partaj tatal trece ... (vezi toată discuția)