avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1762 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Identitate acte normative
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Identitate acte normative

Buna seara.As dori sa stiu daca 2 contraventii prevazute una de oug 195/2002 si una de hg 1391/2006 este legal sa fie consemnate in cuprinsul aceluias proces verbal. Reprezinta acest aspect o eroare?
Cunosc faptul ca hg 1391 este regulamentul de aplicare pt oug 195,dar sunt totusi 2 acte normative diferite?
Va multumesc. Cu respect.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:50, 14 Octombrie 2013
Da, este corect ca intr-un proces verbal sa apara doua acte normative in baza caruia sa se aplice o anumita sanctiune sau mai multe sanctiuni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am primit o amenda pentru depasirea vitezei in localitate ... soso84 soso84 Buna ziua, Am primit o amenda pentru depasirea vitezei in localitate insotita de suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pentru o perioada de 90 de ... (vezi toată discuția)
Gresita incadrare a faptei motiv de nulitate a procesului verbal ? Florin111 Florin111 Am contestat in instanta o amenda contraventionala si acum ,uitandu-ma mai atent prin documentele depuse de ipj am constatat ca fara ca eu sa solicit ei au ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea ... Mihai/2061 Mihai/2061 Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea faptei scrie ca am condus si la intersectie nu m-am incadrat corespunzator directiei de mers ... (vezi toată discuția)