Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren

buna ziua,am si eu o intrebare,vreau sa recuperez un teren de la matusa mea(terenul a fost intotdeauna in folosinta familiei mele dar din anumite incurcaturi pe la primarie e pe numele matusii,parintii mei au decedat si noi ne am inteles cu matusa sa ne dea terenul prin vanzare cumparare.problema este ca terenul nu este inca parcelat si de la primarie ni s a spus ca momentan nu putem face contractul pana nu se parceleaza sa putem sa ii facem carte funciara ca teren intravilan.. tot ce putem face acum este un precontract de vanzare cumparare si matusa sa ii faca o procura surorii mele !matusa este destul de batrana si bolnava de aceea intrebarea mea este daca se intampla ceva cu ea pana la finalizarea vanzarii..ce se intampla,banuiesc ca sora mea avand procura de la ea mi-l poate vinde mie..dar exista vreun risc ca,copii matusii sa atace aceasta procura sau sa dezbata mostenirea asupra terenului?
Incheiati acel antecontract de vanzare cumparare. Sansele copiilor matusii de a ataca actul si de a introduce acel teren in mostenire vor fi mai mici.
si acea procura are vreo relevanta in cazul mortii matusii???