Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obtinere custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obtinere custodie copil

Buna Ziua.. As avea si eu o intrebare: cum pot sa obtin custodia copilului ?
Cereti in instanta ce doriti.
Nu vreti sa dati detalii ?
Este nevoie de mai multe detalii precum ce motive intemeiate aveti pentru a cere custodia unica?
Dupa 2011, cei doi parinti au automat custodia comuna asupra copilului, adica exercitarea in comun a autoritatii parintesti, mai multe detalii aici: [ link extern ] .
Despre exercitarea autoritatii de catre un singur parinte, citez din legea protectiei drepturilor copilului modificat anul acesta: "Se considera motive intemeiate pentru ca instanta sa decida ca autoritatea parinteasca sa se exercite de catre un singur parinte alcoolismul, boala psihica, dependenta de droguri a celuilalt parinte, violenta fata de copil sau fata de celalalt parinte, condamnarile pentru infractiuni de trafic de persoane, trafic de droguri, infractiuni cu privire la viata sexuala, infractiuni de violenta, precum si orice alt motiv legat de riscurile pentru copil, care ar deriva din exercitarea de catre acel parinte a autoritatii parintesti.”

Pai depinde: aveti o custodie partiala, nu aveti, copilul e la dv., nu e, doriti custodia toata pentru dv.?