Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajarea unui cetatean italian in Italia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajarea unui cetatean italian in Italia

Buna ziua,
Am o nelamurire cu privire la tipul de contract incheiat de o firma din Romania cu un cetatean italia in Italia, pentru prestarea de servicii in Italia. Se aplica echivalentul contractului de prestari de servicii civile din Italia?

Multumesc anticipat.
Se poate face c.i.m. cu acel cetatean italian pentru a presta munca in Italia.
Multumesc pentru promptitudine, forma CIM va fi a noastra sau a lor? si unde se va inregistra?
Daca angajatorul este roman, atunci forma c.i.m. este cea prevazuta in Ordinul nr.64/2003. Acesta se completeaza si se transmite prin REVISAL.

Incepand cu data de 01.01.2011 nu se mai inregistreaza la inspectoratele teritoriale de munca, contracte individuale de munca si nu se mai depun acte privind executarea, modificarea, suspendarea si executarea acestora. Acestea se transmit in format electronic, in registrul general de evidenta a salariatilor, conform HG nr.500/2011, modificata si completata.