Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Reprezentare avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Reprezentare avocat

Buna ziua,voi prezenta o situatie si voi avea o intrebare poate deranjanta pentru domnii avocati dar cu scuzele de rigoare o fac cerindu-le parerea.O societate angajeaza un avocat pentru contestarea unui PV de contraventie.Spre surprinderea administratorului societatii la ultimul termen in sala in locul avocatului angajat apare un alt coleg motivind faptul ca ,colegul sau este plecat din localitate.Pledoaria facuta de acest avocat i se pare administratorului societatii sub orice critica si intradevar procesul este pierdut.Poate fi tras la raspundere sau isi poate recupera banii de la avocatul angajat pentru faptul ca nu sa prezentat el personal la ultimul termen?
Obligatia pe care si-o asuma un avocat in momentul in care incheie un contract de asistenta juridica este o obligatie de diligenta, nu de rezultat.Nu vreau sa intelegeti ca as lua apararea cuiva, dar un avocat care va promite castigarea unui proces ...nu este in opinia mea un avocat serios. Dumneavoastra ati platit iar avocatul a prestat munca pentru care a fost platit chiar daca nu a sustinut el concluziile pe fond. Nu ati pierdut procesul pentru ca nu s-a vorbit coerent pe concluzii, sunt convinsa ca argumentele fusesera formulate in scris.
Numai bine!
Daca imi permiteti o gluma..si sper sa aveti simtul umorului..chiar circula printre avocati..o vorba.."daca pierzi un proces..clientul va spune ca avocatul a pierdut procesul, daca ai castigat..clientul va spune ca el a castigat..."
Imi pare rau totusi de situatie.
Ileana Schwarz, Avocat
Buna ziua,

Cu tot respectul, daca imi permiteti, anul acesta am angajat un domn avocat pentru a obtine o servitute de trecere.(Intr-un alt topic am vorbit de faptul ca mama mea nu este lasata sa intre in curtea sa).
Dl. avocat imi spunea ca mama are sanse de castig de 99%. Am incheiat contract de asistenta, am platit onorariul.

S-a facut o ancheta la fata locului. Am asteptat pronuntarea. Vorbind cu dl. avocat, mi-am dat seama ca nu a fost prezent la niciun proces.Ulterior dumnealui recunoscand acest lucru, spunandu-mi ca nu era necesar sa imi reprezinte mama, fiindca aceasta trebuia sa castige dreptul de a folosi portile de acces ca toti oamenii. Daca dl. avocat imi spunea ca nu o reprezinta pe mama, mergeam eu, fiindca am procura.

Mi se pare incredibil faptul ca s-a respins cererea mamei mele de a folosi portile, instanta sa fie de acord ca mama mea sa foloseasca ca intrare un spatiu ingust de 90 de cm sub streasina casei.

Acum asteptam motivarea pentru a putea face recurs.

Va multumesc pentru lamuriri
ContSters42601, utilizator