Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz de incredere si inselaciune ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz de incredere si inselaciune ?

buna seara
am cumparat de la o persoana citeva scule de timplarie , scule platite pe loc in urma cu cca 4 - 4,5 ani .
acum persoana respectiva vrea sa ma reclame la organele de politie precum ca nu i-am dat banii pe aceste scule cerindu-mi o suma de 5 ori mai mare decit cea care i-am platit-o
ma ameninta cu politia spunind ca este caz penal de abuz de incredere si inselaciune
mentionez ca nu s-a facut nici un act scris pentru aceasta vinzare , totul fiind verbal .
va rog sa-mi spuneti la ce ma pot astepta din partea individului respectiv si ce trebuie sa fac pentru a nu avea probleme cu justitia.
va multumesc
Nu il opreste nimeni sa nu depuna plangere penala, dvs personal nu aveti ce face pana atunci, din punctul meu de vedere asa cum ati prezentat situatia nu veti avea probleme.
pana una alta si dvs. puteti sa-i faceti plangere penala sau sa-i inscenati un santaj, ajutat de "organe".
buna ziua.
va multumesc pentru raspuns
respectivul are datorii foarte mari , avind si probleme cu justitia si nu stie cum sa faca rost de bani recurgind la acest lucru fata de mine .
i-am spus ca si daca nu i-as fi dat banii , dupa o perioada atit de mare , 4 - 4,5 ani nu mai are nici un drept sa vina sa ceara din nou bani de la mine dar el motiveaza ca a fost plecat in strainatate si de aceea nu a putut sa m-i ceara.
va rog sa-mi spuneti care este termenul de prescriptie in acest caz tinind cont ca nu este nici un inscris decit cel verbal , el spunind ca are martori ( martori mincinosi )
va multumesc