Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Litigiu de munca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Litigiu de munca

in cazul in care voi pierde procesul cu o societate pe actiuni in legatura cu desfacerea contractului de munca,e posibil sa-mi ceara cheltuieli de judecata?
si daca da cam care ar fi suma aproximativa
da. depinde de avocati angajati.este o piata libera putand varia de la cateva milioane la cateva mii de euro.

in general onorariile mari se solicita prin proces separat sa nu fie cenzurate.
Plata cheltuielilor de judecata cade in sarcina celui care pierde litigiul.

Instanța poate, chiar și din oficiu, să reducă motivat partea din cheltuielile de judecată reprezentând onorariul avocaților, atunci când acesta este vădit disproporționat în raport cu valoarea sau complexitatea cauzei ori cu activitatea desfășurată de avocat, ținând seama și de circumstanțele cauzei. Măsura luată de instanță nu va avea niciun efect asupra raporturilor dintre avocat și clientul său.
am inteles, dar daca prin absurd sunt obligat la cheltuieli de judecata iar eu nu dipun de acesti bani ,ce mi se poate intampla?
Se va trece la executarea silita a bunurilor pe care le aveti in proprietate.
va multumesc