Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara sa stau in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara sa stau in preaviz

Buna seara,

As dori sa stiu cum m-ar putea afecta pe viitor o concediere din motive disciplinare in conditiile in care nu respect termenul de preaviz. Se pare ca angajatorul meu nu intelege ca efectiv nu mai suport sa vin la actualul loc de munca si prefere sa periclitez atat activitatea lor, cat si nervii mei. Am scris demisia, au semnat-o si eu cu "am luat la cunostinta" insa tot nu vor sa ma lase sa plec cu acordul partilor, vor neaparat sa stau 20 de zile in preaviz. Si ma tot ameninta cu cercetarea disciplinara si cu "nu cred ca intelegi ca o sa apara vesnic inregistrata (concedierea pe motive disciplinare)". Pana la urma cat apare? Cum apare? Merita sa imi irosesc 20 de zile din viata si extrem de multi neuroni de teama concedierii acesteia?
Pai daca nu ati efectuat CO, puteti sa-l efectuati in perioada de preaviz.
am 2 zile de concediu, nu vad cu ce m-ar ajuta :)