Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii retroactive in baza unei sentinte civile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii retroactive in baza unei sentinte civile

Buna ziua, avem si noi urmatoarea problema : un fost angajat a castigat procesul cu privire la desfacerea C.I.M si in baza sentintei trebuie sa-l reincadram si sa-i achitam salariile retroactiv ( 1 an )..........oare cum se procedeaza ???
In baza hotararii judecatoresti se va emite decizia de reintegrare in baza aceluiasi contract si care va cuprinde :
- anularea deciziei de concediere si reintegrarea salariatului in aceeasi functie si in baza aceluiasi c.i.m.
- data de la care salariatul isi incepe efectiv activitate

De asemenea, se vor intocmi state de plata si se va efectua plata drepturilor stabilite de catre instanta.