Forum Discuţii juridice Executare silită Se poate face angajament de plata daca ai hotarare ...
Discuție deschisă în Executare silită

Se poate face angajament de plata daca ai hotarare judecatoreasca de executare silita?

Se mai poate face angajament de plata daca ai hotarare judecatoreasca de executare silita de la un executor judecatoresc?Are acest angajament valoare juridica,mai exact,daca exista o hotarare definitiva si irevocabila de executare silita?
se poate face angajament de plata inclusiv in timpul executarii silite. acest angajament este obligatoriu pentru parti.
Se poate face un angajament de plata dar tb sa fie de acord creditorul cu acest angajament.
Debitorul i-a trimis executorului pe mail angajamentul de plata,iar raspunsul a fost "ok,cont nr.....",tot pe mail.Nu ar trebui ceva mai mult de atat,un document semnat,etc.Ce garantie exista,in situatia asta,ca nu se vor percepe alte dobanzi si nu se va incerca executarea pe suma initiala(mult mai mica decat cea din angajament)?
Executorul nu are dreptul sa esaloneze plata creantei , doar creditorul o poate face.
Executorul a spus ca acum el este creditorul(preluand creanta de la Kruk,care a preluat-o de la BRD).Indiferent cine e creditorul,nu trebuie sa existe ceva SCRIS cu privire la acceptarea angajamentului de plata?