Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general semnarea procesului verbal al AGA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

semnarea procesului verbal al AGA

Cine poate sa semneze procesul verbal AGA in cazul in care cei 2 asociati au sediile in alta tara decat Romania. Nu au venit niciodata in Romania. Activitatea firmei este condusa de un administrator roman numit de acestia. Mentionez ca firma are ca asociati: 1 persoana juridica straina si 1 persoana fizica straina. Poate sa semnenze administratorul in locul lor acest proces verbal?
Multumesc mult
Procesul verbal Aga poate fi semnat de catre un imputernicit din partea persoanei juridice (imputernicire simpla emisa de persoana juridica ) si un imputernicit din partea persoanei fizice straine ( imputernicire notariala) .Administratorul nu poate suplini prin semnatura sa acordul de vointa al asociatilor.
Persoana imputernicita sa semneze poate sa fie chiar administratorul? In cazul imputernicirii notariale a persoanei fizice, aceasta trebuie facuta de un notar din Romania? Cand depun bilantul cu acest Raport ala AGA, trebuie sa depun si imputernicirile sau e suficient sa fac referire la ele?
Multumesc mult
offf....acum am vazut ca si actul constitutiv......la rubbrica asociati este semnat tot de administrator ca reprezentant legal al amandoura........nu mai stiu cum e ok