Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Restituire imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Restituire imobil

dupa aproape 70 de ani urmeaza sa primesc restituita casa parinteasca.Se afla intr-o stare jalnica.
Ma intereseaza daca pot emite pretentii de renovare,etc.
Ce este bine sa trec in procesul verbal de preluare ?
incercati sa va adresati unui executor judecatoresc pt a realiza procesul verbal privind starea de fapt a imobilului,anexati fotografii,o expertiza extrajudiciara sau chiar o expertiza judiciara efectuata in cadrul procesului va va fi de ajutor.Cf art 41 din legea 10 distrugerile aduse imobcad in sarcina detinatorului pana la predarea acestuia persoanei indreptatita.