Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata pensiei alimentare

Am o fetita dintr o casatorie pentru care trebuie sa platesc pensie alimentara,fetita cu care vorbesc din cand in cand pe o retea de socializare(cand are chef!).Mama ei a dus o in Serbia fara ca eu sa fiu consultat desi am un program de vizita bine stabilit ,program de care sunt privat,dar m-a dat in judecata pentru a se mari pensia alimentara si s-a stabilit sa-i platesc din urma cu un an ,de cand a deschis ea proces ori eu nu mi vad copilul mai deloc.De 3 ani formez o familie impreuna cu o doamna si fiica ei,la a carei crestere contribui.Mi se pare nejusta decizia instantei ca eu sa platesc aceste sume foarte mari catre fosta mea nevasta fara ca macar sa vad pe ce anume se duc acei bani,plus ca aceasta nu lucreaza.Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo modalitate de a nu plati acesti bani cu atat mai mult ca acum am alta familie la a carei intretinere nu voi prea putea contribui in aceste conditii.
Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo modalitate de a nu plati acesti bani cu atat mai mult ca acum am alta familie la a carei intretinere nu voi prea putea contribui in aceste conditii.

Asta chiar e tare.. sa nu mai platiti pensie copilului dvs ca nu mai aveti din ce sa cresteti copilul altuia.
Nu , nu exista aceasta posibilitate .

eu sa platesc aceste sume foarte mari catre fosta mea nevasta

Nu va intreb ce inseamna sume f mari in viziunea dvs, insa nu pt nevasta platiti , ci pt copilul dvs.

ori eu nu mi vad copilul mai deloc

Faceti in asa fel sa-l vedeti, dar asta nu are legatura cu pensia.
din pacate, ca in cele mai multe cazuri,de bani se folosesc mamele!unele care nu sunt capabile sa mearga la servici ca au cate un fraier care sa le intretina...si lasati ipocriziile..!majoritatea care sunt in aceasta situatie,nu ar dori sa plateasca pensie alimentara!in plus...credeam ca voi da peste niste avocati care sa ma invete cate ceva ,fara a fi ipocriti,nu peste unii care fac pe moralistii pe aici....cine are nevoie de asa ceva???se pare,insa,ca decat sa-si faca meseria prefera sa vorbeasca verzi si uscate....oare nu si cunosc meseria??!!
unele care nu sunt capabile sa mearga la servici ca au cate un fraier care sa le intretina

capabile sunt, dar unele prefera sa n-o faca daca tot au gasit un fraier.

majoritatea care sunt in aceasta situatie,nu ar dori sa plateasca pensie alimentara!

N-or fi toti ca dvs, dar da, sunt multi. Din fericire pentru copiii lor, nu toti se pot fofila, cat au un job cu carte de munca , li se infiinteaza poprire pe el. Pot raspunde si penal pt neplata, daca se insista, solutii se gasesc.

niste avocati care sa ma invete cate ceva

N-o sa gasiti vreunul nici aici pe forum si nici in alta parte care sa va invete sa nu platiti si cum sa o faceti.

gi-jane2, moderator