avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1097 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... renuntare tutela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

renuntare tutela

Buna Ziua, sunt barbat in varsta de 34 ani. Am o fetita dintr-o relatie anterioara cu varsta de 4 ani. Am convenit dupa ce a facut fetita un an sa platesc o suma de bani, amiabil prin mediator, pe luna pt intretinerea fetei dandu-i mamei toate drepturile tutelare. Momentan sunt fara loc de munca si as vrea sa plec sa ma stabilesc in strainatate mai precis Canada, de tot. As putea sa renunt la drepturile tutelare? Oricum de fiecare data se creeaza un motiv de cearta cand iau si duc fata la vizite si mai mult decat atat ma ameninta mama cu avocat si proces dar am sesizat deja la judecatorie printr-o cerere ca nu am loc de munca si nici posibilitate de plata a pensiei. multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Septembrie 2020
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:36, 25 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu e vb de tutela ca acel copil are parinti, ci de autoritatea parinteasca care chiar daca ar fi exercitata exclusiv de mama, dvs tot datorati pensie ca e copilul dvs si sunteti dator alaturi de mama cu intretinere lui.
mai departe ca va fofilati si nu veti plati, e alta discutie.
dar am sesizat deja la judecatorie printr-o cerere ca nu am loc de munca si nici posibilitate de plata a pensiei.

cat sunteti apt de munca, nu veti gasi intelegere nicaieri.

program de vizita, stabileste tot instanta daca nu va puteti intelege..
Ultima modificare: Vineri, 25 Septembrie 2020
gi-jane2, moderator
eu vreau sa imi platesc contributia fetei dar ma gandesc din punct de vedere legal la toate imputernicirile care trebuie sa le fac in viitor cand v-a vrea fata sa paraseasca tara. nu e mai usor daca eu renunt si i virez pensia alimentara intr-un cont stabilit de instanta ? multumesc
Inainte de a pleca in Canada este bine sa aveti un avocat in România.
Puteti da o declarație notariala pe 3 ani in care sa dati drepturi fara sa mergeti sa semnați de fiecare data.
Pensia va fi si in viitor si veti achita in functie de mai multe lucruri sub sancțiunea legii penale.
Nu contează ca nu aveti venituri acum.
se poate ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata doar de mama, dansa cere, dvs veti fi de acord. astfel ca mama va putea lua singura hotarari in ce priveste copilul.
Poate da o data la 3 ani o astfel de declaratie notariala si se rezolva tot.
Nu are sens ca el sa se complice.
Pentru mama ar fi un mare avantaj si l-ar putea sicana ulterior in fel si chip.
Trebuie gandit si in perspectiva, in mod obiectiv si in raport de experienta juridica a altora si nu nu doar asa pe perioada scurta de timp.

Cu pensia nu are cum se se inteleaga in mod legal in situatia data.
Va ajunge probabil sa datoreze cateva zeci de mii de lei.
Ultima modificare: Vineri, 25 Septembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort,custodie Lili27 Lili27 Buna dimineața!problema mea e urmatoarea:sunt căsătorită de 8 ani,am un copil de 7 ani,dar din mai multe motive căsnicia nu mai merge.am hotarat de comun ... (vezi toată discuția)
An nou fericit! eu si sotul suntem in divort... de comun acord ... Gabriel's Gabriel's An nou fericit! Eu si sotul suntem in divort... De comun acord eu ca mama vreau tutela fetei...absoluta daca se poate! Este posibil sa o obtin? Avocata ... (vezi toată discuția)
Custodia copilului in concubinaj Radu190 Radu190 Salut,numele meu e Radu si am o intrebare dacă poate raspunde cineva . Va explic cum pot aceasta problema. Am trăit intr.o relatie de concubinaj din care ... (vezi toată discuția)