avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dupa 3 ani de la succesiune , mai poate fi atacata in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dupa 3 ani de la succesiune , mai poate fi atacata in instanta de un mostenitor de drept omis ?

Impreuna cu alti 2 mostenitori am facut un partaj voluntar la notar omitandu-l pe un al patrulea ( un fiu dintr-o casatorie anterioara)
Acesta ne ameninta ca ne da in judecata pentru ca vrea bani.
Partajul a avut loc acum 4 ani.
Mai poate deschide actiune acum ?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:00, 22 Octombrie 2013
Depinde de situatia de la momentul decesului:ns-a acceptat mostenirea, stiati de el atunci, el stia de deces, de ce n-a venit etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de mostenire al concubinului chiritescu chiritescu Buna ziua. Am si eu o problema de care se loveste mama mea. Bunica mea a trait cu un domn timp de 16 ani, fara a se casatori cu acesta. Ea a avut in ... (vezi toată discuția)
Cum se imparte o mostenire cristiruta cristiruta Buna ziua. In urma cu 12 ani a decedat tatal meu iar de 2 luni a decedat si mama. Am vrea sa deschidem succesiunea dupa ei si vrem sa stim cam ce cota ne ... (vezi toată discuția)
Succesiune corina achim corina achim Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare: care sunt pasii de urmat pentru a intra in dreptul meu de succesiune in urma decesului tatalui meu care a ... (vezi toată discuția)