Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dupa 3 ani de la succesiune , mai poate fi atacata in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dupa 3 ani de la succesiune , mai poate fi atacata in instanta de un mostenitor de drept omis ?

Impreuna cu alti 2 mostenitori am facut un partaj voluntar la notar omitandu-l pe un al patrulea ( un fiu dintr-o casatorie anterioara)
Acesta ne ameninta ca ne da in judecata pentru ca vrea bani.
Partajul a avut loc acum 4 ani.
Mai poate deschide actiune acum ?
Depinde de situatia de la momentul decesului:ns-a acceptat mostenirea, stiati de el atunci, el stia de deces, de ce n-a venit etc.