Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita bun comun
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita bun comun

Buna seara
As dori sa ma ajutati cu niste lamuriri in urmatoarea speta:
X a fost administratorul unei firme( care a fost cesionata ulterior) si a avalizat un bilet la ordin.Poate banca sa ii scoata la licitatie un apartament, bun comun cu sotia sa, aceasta neavand nici o calitate in firma?Daca da, in ce conditii?
Va multumesc!
Da se poate
Este procedura complexa,necesita iesirea din indiviziune
Nu se poate efectua executarea silita decat dupa un partaj initiat de creditor, iar dupa aceea sotul poate fi executat cu partea lui din partaj.