Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... bilet la ordin avalizat numai de sot
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

bilet la ordin avalizat numai de sot

Sotul meu a avalizat trei bilete la ordin pentru un credit luat pe o firma din care a iesit cu 2 ani in urma. La iesirea lui din firma, la banca nu au fost inlocuite biletele avalizate cu altele. Acum firma pentru care s-a luat creditul este in insolventa, iar banca vrea sa ne scoata casa la licitatie. Este oare posibil acest lucru in conditiile in care eu nu am semnat nimic avand in vedere este proprietate comuna?
executarea silita a unui bun imobil aflat in coproprietate sotilor pentru obligatiile unuia dintre soti se poate face doar daca in prealabil executorul bancar va proceda la partajul (iesirea din indiviziune) imobilului respectiv - procedura ce reprezinta o actiune pe care o poate introduce executorul bancar iar instanta decide dacca bunul revine sotului debitor. Asfel nu se va putea executa partea ce va revine dvs in urma partajului indiferent ca e vorba de imobilul in sine sau o suma de bani
daca totusi se procedeaza la executarea silita a imobilului fara a se fi obtinut in prealabil partajul, dvs. puteti bloca executarea prin intermediul unei contestatii la executare