Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie transfer loc de munca, valabila?..pot refuza???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie transfer loc de munca, valabila?..pot refuza???

Salutare. de curand am primit o decizie cu privire la transferul meu de la locul actual de munca la un nou loc stabilit de angajator. Transferul se face in baza art D alin 2 din CIM.

La art D Locul de munca Din CIM arata astfel:
a) activitatea se desfasoara la statia AGIP Timpuri NOI
b)in lipsa unui loc de munca fix salariatul va desfasura activitatea astfel:.........-..........(exact asa)

Pot refuza transferul??
ps: mentionez k decizia a venit pe mail...nu este semnata de nimeni...au zis k urmeaza sa trimita actele in original pt a fii semnate
Pot refuza semnarea acestor acte???
In primul rand incercati sa nu mai postati intrebari sau comentarii succesiv. Pentru a adauga un comentariu sau o intrebare dupa ce ati trimis mesajul folositi optiunea EDITEAZA.

Din cate inteleg vi se solicita schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi societati. Este bine sa va ganditi daca este cazul sa nu va prezentati la locul de in care ati fost detasat, este totusi o abatere disciplinara. Sfatul meu este sa va duceti la noul loc de munca dupa care sa incercati sa argumentati conducerii motivul pentru care nu sunteti de acord cu detasarea respectiva print-o adresa scrisa. Unilateral angajatorul poate dispune detasarea pe timp de 60 zile. Daca nu semnati nici un act aditional de schimbare a locului de munca dupa 60 ziele ar trebui sa reveniti la vechiul loc de munca.
Problema care se pune acum este daca in CIM este trecut actualul loc de munca sau nu................ Cititi CIM si vedeti exact care este locul dvs. de munca inscris in contract.
sunt de acord cu cele mentionate de adelaida, aveti grija la ce riscuri va supuneti, practic daca nu va prezentati la noul loc de munca sunteti pasibil de desfacerea contractului de munca, refuzul dvs trebuie motivat obiectiv
av. iorga
adelaida_07 a scris:

In primul rand incercati sa nu mai postati intrebari sau comentarii succesiv. Pentru a adauga un comentariu sau o intrebare dupa ce ati trimis mesajul folositi optiunea EDITEAZA.

Din cate inteleg vi se solicita schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi societati. Este bine sa va ganditi daca este cazul sa nu va prezentati la locul de in care ati fost detasat, este totusi o abatere disciplinara. Sfatul meu este sa va duceti la noul loc de munca dupa care sa incercati sa argumentati conducerii motivul pentru care nu sunteti de acord cu detasarea respectiva print-o adresa scrisa. Unilateral angajatorul poate dispune detasarea pe timp de 60 zile. Daca nu semnati nici un act aditional de schimbare a locului de munca dupa 60 ziele ar trebui sa reveniti la vechiul loc de munca.
Problema care se pune acum este daca in CIM este trecut actualul loc de munca sau nu................ Cititi CIM si vedeti exact care este locul dvs. de munca inscris in contract.

Ok! Imi cer mii de scuze , sunt incepator!!
Probabil nu a-ti inteles.....NU am fost detasatdelegat....ci pur si simplu pe acea decizie scrie are loc TRANSFERUL salariatului de la statia x la statia y incepand cu data de 1.04.2009 nefiind semnata de nimeni...Transferul se face in baza art D alin 2 din CMI.....iar seful de statia a imprimat-o si m-a informat!!!!
Pai in CMI Scrie clar Activitatea se desfasoara la Statia Agip Timpuri NOI!!!
iar la 2) In lipsa unui loc de munca fix ........
Pai eu am un loc de munca fix.......
Cum sa ma prezint la noul loc de munca cand nu am nimic semnat??
Iar teoretic sunt in sapt mea libera....

Va multumesc din suflet!!...pt ajutor si k ma suportati.
1. Este vorba de un transfer intern, in cadrul aceleiasi unitati, deci se poate face prin nota interna sau decizie interna a angajatorului.
2. Fiind vorba de modificarea locului de munca din CIM, se va face act aditional la acesta.
3. Angajatorul poate dovedi oricand ca acest transfer intern este absolut necesar pentru bunul mers al firmei iar neacceptarea de catre salariat a schimbarii locului de munca (fara motive intemeiate) poate fi considerat un act de indisciplina si tratat ca atare.
4. Discutati cu angajatorul sa vedeti motivul schimbarii locului de munca si, daca aveti motive serioase, incercati sa-l convingeti sa ramaneti la vechil loc de munca.
5. Daca e mai bine la noul loc de munca?