avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită La ce sa fiu atent cand cumpar un teren executat silit?
Discuție deschisă în Executare silită

La ce sa fiu atent cand cumpar un teren executat silit?

Buna seara,
Sunt interesat sa cumpar un teren executat silit. Am citit procedura si pasii pe care trebuie sa-i fac, am publicatia executorului despre imobil.

Va cer sfatul ca sa stiu de ce sa ma feresc si ce anume trebuie sa stiu inainte sa fac acest pas.

1) La ce trebuie sa deschid ochii?
2) Cum aflu situatia judiciara a terenului pt care am doar nr CF/nr cadastru?
3) Cum pot afla daca terenul este intravilan/extravilan? Executorul spune ca e intravilan, dar vreau sa ma protejez de eventuale neplaceri.
4) Cine poate sa-mi elibereze o schita a parcelei?
5) Ce alte verificari le pot face personal inainte?

Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Bogdan_Ionut , utilizator 22:33, 22 Octombrie 2013
Pana la urma este vorba despre sa cumpar un teren ,sau am publicatia executorului despre imobil.
Teoretic valoarea bunului dedis executari se realizeaza de catre expert ANEVAR care depune executorului un exemplar al raportului de evaluare ,in care precizeaza toate aspectele care va suscita interesul dvs
Este vorba sa cumpar teren. Am publicatia executorului de executare silita.
Acel expert ANEVAR raspunde legal de aspectele furnizate executorului?
Daca expertul spune "imobilul e intravilan, are suprafata X mp" si in fapt nu e asa cum spune el, ce se intampla?
Nu contest buna credinta a expertului, insa doresc sa ma protejez de eventuale si complicate neplaceri.
Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 22 Octombrie 2013
Bogdan_Ionut, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare judecatoreasca 2005 gresita ionescumagda ionescumagda suprafata de teren din schita nu corespunde cu suprafata declarata ce se poate face in acest moment (vezi toată discuția)
Cumparare teren adimiu adimiu am cumparat un teren in 2007, extravilan, pe care as dori in timp sa il trec in intravilan. am o problema, acest teren are langa niste sonde care apar in ... (vezi toată discuția)
Nr parcela gresit in contract de vanzare cumparare ThomasT6 ThomasT6 Buna ziua, Revin intr-o pb mai veche. Detin un teren achizitionat in 1997 pe care am construit un spatiu comercial (provizoriu). Pana in vara a functionat in ... (vezi toată discuția)