Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Somajul-vechime?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Somajul-vechime?

Somajul se ia ca vechime la iesirea la pensie?
Da, perioada de somaj este considerata vechime la pensie.
Perioada cat ati beneficiat de indemnizatoa de somaj nu este vechime in munca dar este stagiu de cotizare la pensie si sanatate.
...nu inteleg,...care este diferenta intre vechime in munca si stagiu decotizare?
Perioada de somaj se ia in calcul la pensie si vi se adauga la perioada lucrata, dar somajul nu constituie vechime atunci cand trebuie sa beneficiati de spor de vechime, o promovare sau o trecere la alta treapta de salarizare.
Vechimea in munca este considerata activitatea/munca desfasurata in baza unui contract individual de munca, conform art.16 alin.4 C.mun,

Stagiul de cotizare poate fi constituit din mai multe perioade, iar unele dintre aceste nefiind considerate si vechime in munca.