Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt asociat unic in SRL. Pot primi indemnziatia ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt asociat unic in SRL. Pot primi indemnziatia pentru cresterea copilului?

In luna mai a acestui an mi-am deschis un SRL, unde sunt asociat unic. In luna iulie am nascut, iar acum am ajuns la faza pentru a-mi depune actele pentru obtinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului. Intrebarea este daca pot sau nu obtine aceasta indemnizatie, tinand cont ca am acest SRL? Mentionez faptul ca eu NU sunt angajata cu contract de munca in propria-mi firma. Multumesc frumos!
Am uitat sa mentionez ca din anul 2012, februarie, sunt angajata la o firma. Doar ca in luna mai 2013 mi-am deschis si un SRL al meu. In aceasta situatia pot primi indemnizatia pentru cresterea copilului de la stat?
1. - Daca nu aveti nici un alt venit din calitatea de asociat unic, decat dividendele, atunci puteti sa cumulati indemnizatia pentru CCC cu veniturile din dividende.
- Veniturile din dividende nu se iau in consideratie la calculul indemnizatiei pentru CCC, fiindca se considera ca se reinvestesc.
- Adica, pe perioada de CCC, firma poate functiona iar dvs. va pastrati calitatea de asociat unic.

2. Din Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
Dividendele obţinute de un asociat unic la o societate pot fi luate în calcul la stabilirea indemnizaţiei pentru creşterea copilului?

Solutie:
Dividendele obţinute de asociatul unic la o societate nu se iau în considerare la stabilirea veniturilor care se iau în calculul indemnizaţiei pentru creşterea copilului, conform prevederilor art. 2 alin. (1) şi art. 3 din OUG nr. 111/2010. Potrivit art. 65 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, dividendele sunt venituri din investiţii, acestea se pot reinvesti, odată cu restul sumei obţinute ca profit care se utilizează de obicei tot pentru investiţii.
Va multumesc frumos pentru raspuns!