avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notificare evacuare Legea nr. 112/1995
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notificare evacuare Legea nr. 112/1995

Am o problema de procedura privind o evacuare pe Legea nr. 112, dupa cum urmeaza:

Am avut un proces in calitate de parat, prin care se solicita de o persoana indreptatita, anularea contractului nostru de vanzare-cumparare pe Legea nr. 112/1995.

In cursul lunii octmbrie 2012, s-a admis la ICCJ actiunea si a ramas in redactare motivarea.

Pana in prezent, am intrebat lunar la arhiva daca s-a redactat sentinta, raspunsul fiind negativ de fiecare data.

In cursul zilei de ieri, 22 octombrie am primit o notificare prin care mi se cere evacuarea in termen de 30 de zile, cat si niste informatii suplimentare.

Dintr-o analiza sumara a legislatiei am constatat ca problema ar cadea sub incidenta OUG 40/1999 modificata prin Legea nr. 241/2001 si prin Legea nr. 71/2011 de modicare a NCC.

In cazul in care se confirma cele de mai sus, notificarea ar avea unele lipsuri de procedura, incepand cu lipsa confirmarii de primire (plic gasit pe jos in curte!), cat si obligatia noului proprietar de a cere initial prin aceasta notificare, semnarea unui contract de inchiriere pe o perioada de 5 ani.

O intrebare ar fi daca se mai aplica aceasta legislatie sau exista alte cai “ocolitoare”.

Va rog a-mi indica cativa pasi ce ar trebui sa ii fac in aceasta situatie cruciala din viata.

Cu multumiri anticipate.
Cel mai recent răspuns: adrianadamian2009 , utilizator 17:15, 23 Octombrie 2013
Stimat forumist,

În primul rând, ar fi util să precizați dacă acțiunea de care amintiți nu este, cumva, o acțiune de revendicare.

Cu stimă.
Dupa cum am spus deja, nu e vorba de revendicare, ci de anulare a contractului de vanzare-cumparare pe Legea nr. 112/1995.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 40 din 1999 ContSters54572 ContSters54572 În prezent, chiriaşul cumpărător căruia i s-a desfiinţat contractul în urma promovării de către fostul proprietar a unei acţiuni în revendicare, mai ... (vezi toată discuția)
Anulare contract lege 112/95 versus proces revendicare mircea1151 mircea1151 Buna ziua , Am urmatoarea situatie juridica: am cumparat o locuinta in baza Legii nr.112/95. Ulterior ,in baza unei hotararii judecatoresti definitive si ... (vezi toată discuția)
Procedura exceptia inadmisibilitatii - suspendare adrianadamian09 adrianadamian09 Prin amabilitatea dvs., va solicit o clarificare privind procedura civila in urmatoarea speta: Intr-o faza initiala a fondului unui proces de revendicare, ... (vezi toată discuția)