Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna neaprobat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna neaprobat

imi puteti spune ce se intampla atunci cand un angajat pleaca in concediu de odihna fara aprobarea sefului ?
mentionez ca nu exista o planificare a concediilor si salariatul in anul in curs nu a efectuat nicio zi de concediu
Nu are voie sa plece in CO fara aprobarea angajatorului. Acesta il poate sanctiona disciplinar pentru absente nemotivate.
Va trebui sa solicite in scris CO, iar daca angajatorul refuza si nu intocmeste o programare a CO, se poate adresa ITM-ului local.
@ stromelectro

Se poate angaja raspunderea disciplinara a salariatului in cauza, chiar daca nu exista o programare a cO la nivel de angajator.