Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... restanta banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

restanta banca

buna seara ma numesc iuliana am o rugaminte fff mare tatal meu a murit in urma cu 7 luni IN anul 2005 a facut un credit de nevoi personale la banca fiind doar el pe contract ca imprumutat fara garantii fara giranti nu am mai platit din 2010 anul trecut sa imbolnavit de cancer la plamani iar anul acesta a murit Cei de la banca o obliga pe mama mea sa plateasca este normal sa plateasca ea daca ea nu este parte in contract si nici mostenirea nu am facuto cica mostenitorii preiau datoriile nu trebuie sa fac mostenire va rog frumos ajutati-ma sunt disperata de aceasta situatie spuneti-mi ce trebuie sa fac va roggg poate sa ma ajute cineva?
sirenuta2010, utilizator
Daca renunta la mostenirea dupa tata, nu trebuie sa plateasca nimic. Daca accepta mostenirea, o accepta si cu debit si cu credit. Daca nu ati platit din 2010, ar trebui sa verificati daca nu este cumva si prescrisa aceasta datorie.
Da, verificati prescrierea, ultima factura, ultima plata, ultima instiintare...
Mostenitori, in sensul legii sunt cei care au vocatie la mostenire. asadar, nu trebuie sa accepte mostenire, dar trebuie sa nu existe declaratie de renuntare la mostenire. Si nu doar mama ci si dvs, copiii, mosteniti datoriile. Daca tatal a lasat bunuri ca si mostenire, lasa odata cu ele si datoriile la banca, pana la limita valorii bunurilor lasate mostenire.
Ca acceptarea tacita se presupune, de-aia se raporteaza toti numai la existenta/inexistenta declaratiei de renuntare.
Totusi, in lipsa acceptarii, un potential mostenitor devine strain de mostenire.
Este diferenta intre vocatia eventuala si cea concreta.