Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... buna ziua- aplicare pentru viza SUA
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

buna ziua- aplicare pentru viza SUA

as avea un pic de ajutor.
As vrea sa aplic pentru viza america de turist . sau de logodna , inca nu stiu ceea ce stiu este ca imi doresc cat mai urgent sa ajung acolo .
Cu fiance visa am inteles ca dureaza 5-7 luni , cu turist viza este foarte posibil sa ma respinga atat timp cat nu am proprietati pe numele meu , am terminat facultatea si nu am servici . as vrea sa stiu o cale....daca mi-ar face iubitul meu invitatie pentru america ...as avea oarecum succes cu turist visa ?
un sfat ? ceva?
am mai auzit de o posibilitate , nu stiu cat de adevarata este , am inteles ca fiind cetatean UE ma pot casatori in orice tara membra UE , iar Danemarca elibereaza actele intr un timp record de maxim 1 luna de zile . dar cu ce m-ar ajuta asta?#-o
Cu viza de logodna este mai sigur. Fratele meu a fost in aceiasi situatie si a plecat cu viza de logodna. Parintii logodnicei au mers la notar (ii spunea altfel la ei) si au declarat ca ii vor asigura locuinta si intretinere pana cand va obtine green cardul si isi va gasi loc de munca. Din cate imi amintesc totul a durat cateva saptamani. Nu mai stiu in ce faza i-a intrebat pe fiecare date despre celalalt ca sa vada ca nu e logodna formala.
Eu detin viza turistica si totul a decurs foarte repede si usor. Ofiterul nu s-a uitat pe nici un document, desi aveam cu mine ditamai dosarul. In timpul interviului i-am povestit ce obiective turistice urmam sa vizitez in state, i s-au parut cam multe pentru perioada care urma sa o stau , i-am spus ca acesta este stilul meu de a calatorii, i-am povestit pe unde am mai fost, s-a uitat pe vizele din pasaport, si asta a fost tot. Nu m-a intrebat nici de munca, chemare, proprietati si altele.