Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de întreținere student
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de întreținere student

Bună ziua.

Ce trebuie făcut în situația în care tatăl cuiva a cerut în instanță încetarea pensiei alimentare și înapoierea sumei platite pe anul trecut, an în care persoana respectivă a renunțat la studii, dar totuși a primit pensia, și anul acesta s-a înscris din nou la școala (student).Acesta a primit a scrisoare de la instanță pentru a formula întampinarea. Vă mulțumesc.
Sa fiti de acord sa inapoiati suma pt perioada in care parintele nu va datora pt ca nu ati urmat cursuri ( eventual in rate), sa dovediti ca sunteti student si sa cereti pensie pt perioada urmatoare.
Sa va intelegeti cu tatal, poate faceti o compensare.
Vă mulțumesc pentru răspunsuri.
Cata vreme majorul studieaza si nu realizeaza venituri salariale , este indreptatit sa primeasca pensia de intretinere.( legiuitorul nu a facut nicio mentiune expres cu privire la forma de invatamat aleasa sau cu privire la cursurile parcurse ).

In ceea ce priveste sumele de bani care trebuie restituite, poate opera compensarea .
( ori tatal, de buna voie, poate renunta la cererea acestora).

Succes.