Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... prescriere datorii catre stat
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

prescriere datorii catre stat

Buna ziua,

Astazi dimineata am cautat pe net dupa numele sotului si am aflat ca in data de 11.02.2013 s-a facut o comunicare prin publicitate de catre Serviciul de Utilitate Publica de Administrare si Gospodarire locala, actul normativ nu a putut fi comunicat prin art.44 alin (2) lit.a,b, si c din OG 92/2003, s-a procedat prin art.44 alin.(3) din OG 92/2003, au fost emise acte administrativ fiscale, ROL 49546 pentru o datorie din 2003-2004.Intre timp in 2010 sotul meu a decedat (pe numele lui este acest act).
Intrebarea mea este aceasta datorie (601,93 pentru ca au pus majorari din 2003-2004) nu s-a prescris?Eu stiu ca datoriile la stat se prescriu in 5 ani.
maria_44, utilizator
Eu stiu ca datoriile la stat se prescriu in 5 ani.

5 ani ,incepand cu 1 ianuarie a anului in care s-a inregistrat debitul....
Datoria se prescrie in cazul in care creditorul in termenul stabilit nu desfasoara acte si actiuni pentru recuperare debit acumulat
De regula autoritatea fiscala sumele in urmarire le comunica titularilor de rol fiscal prin impunerea anuala-act de procedura care intrerupe termenul de prescriptie si reia un nou termen
Nu am primit nimic de acest fel, datoria este din 2003-2004 iar intre timp sotul meu a decedat in 2010 (pe numele lui este) si eu mi-am schimbat adresa.