Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmembrare-apartamentare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmembrare-apartamentare

Bună ziua,
Aş dori să întreb:
Pentru a clarifica situaţia între mine şi fratele meu referitoare la un imobil (teren şi construcţii) este necesară dezmembrarea unei parcele de teren fără construcţii, teren pe care-l voi dobândi eu, iar terenul rămas şi construcţiile de pe acesta se vor împărţii între mine şi fratele meu în cote egale. Aceasta este o înţelegere între noi.
Această operaţiune se poate face în cadrul unei singure operaţiuni notarilae, sau trebuie făcută dezmembrarea ca operaţiune distinctă iar apoi apartamentarea?.
Mulţumesc.
Mulţumesc pentru informaţii,