Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Clienti - dosar dauna
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Clienti - dosar dauna

Buna ziua, am facut o polita casco, reinoire, clientul nu m-a instiitat ca are o zgarietura pe masina, eu nu am vazut-o, i-am facut poze, in poze daca dau zoom se observa dar in inspectia de risc nu am precizat! Acum a deschis dosar de dauna pt zgarietura aia si nu il despagubeste! Ameninta ca se duce la opc! Cum sa procedez?
Domnul are masina in service, i-au reparat-o dar societatea de asigurari nu vrea sa plateasca si cei de la service nu ii dau masina!
Aveti ghinion! Clientul va fi despagubit dar asiguratorul va recupera prejudiciul de la cel vinovat pentru intocmirea defectuoasa a politei, respectiv insp. de risc inexacta.
Probabil (ca sa va salveze) s-a incercat intimidarea asiguratului (poate renunta) insa cred ca el stie bine ce urmareste si nu va renunta!:sorry:
nucu$, utilizator
A avut 3 dosare deschise, doar unul a fost aprobat, el cu toate astea le-a spus celor de la service sa ii repare masina, si-a scos masina de acolo si acum cred ca vrea sa isi recupereze banii! Cei de la societatea de asigurari i-au spus ca nu il despagubeste pt ca avea zgarietura inainte de reinoire!
O avea dar nu a fost consemnata asa incat se poate dovedi situatia unei nereguli plecand de la neglijenta pana la frauda, asiguratorul trebuie sa-si recunoasca polita dar va recupera plata de la vinovat.Tocmai in acest scop la reinnoire se efectueaza din nou inspectia de risc (inclusiv fotografierea)
Asiguratul putea sa piarda dreptul la despagubire daca nu aviza dauna (zgarietura) in termenul specificat in polita, desi era asigurat casco.La reinnoire, defectele vizibile si neavizate, se consemneaza si se exclud.Cine greseste - raspunde conform contractului de intermediere sau fisei postului.