avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infractiunea de violare de proprietate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infractiunea de violare de proprietate

Buna!
Daca un vecin cu care ai un conflict, intra noaptea in curtea ta si arunca o caramida in geam, si vine politia si procuratura (fac poze, masuratori), dau declaratie contra vecinului (care a disparut, fara sa fie vazut), iar politia si procuratura spune ca nu poate face nimic, fiinca nu l-am vazut si nu se pot lua amprente de pe o caramida!!!
Sa fie adevarat ce zic ei, sau trebuie sa astept finalizarea anchetei in care se va spune ca este autor necunoscut!
Ce ar trebui sa fac, nu pot accepta situatia asta?!
Multumesc anticipat
PS. Am pastrat caramida!
Este clar ca e "violare de proprietate".

In plus este si distrugere!

Dar, ramane de vazut care este persoana!

Daca, nu a fost vazut vecinul, nu il puteti acuza fara sa aveti probe.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infractiunea de violare de proprietate si cercetarea politiei carasclaudiu carasclaudiu Buna! 1. In data de 24.10.2013 orele 21,00 un vecin cu care am un conflict pentru ceva teren si autorizatie lispa a constructiei (a lui), intra noaptea in ... (vezi toată discuția)
Vehicul avariat de vecina andreym24 andreym24 Dimineata cand sa plec la servici mi-am gasit vehiculul (parcat regulamentar in spatele blocului, fara a fi parcat pe locul unui vecin) avariat. Cineva de la ... (vezi toată discuția)
Suspect de tentativa de incendiere DanCristian199 DanCristian199 Buna seara! Am o vecina cu care m am certat mai demult si mi a adresat injurii,toate astea pentru ca eu am facut o sesizare la poliție în legătură cu ... (vezi toată discuția)